Przemysł wykorzystuje pasy klinowe na masową skalę. Różnego typu maszyny posiadają pasy chwaląc sobie je jako naprawdę trwałe rozwiązania mogące pracować w trudnych warunkach. Niemniej jednak o pasy klinowe należy odpowiednio dbać dzięki temu ich żywotność może być przedłużona.
Pasy klinowe – podstawowe zasady czystości
Nie jest to jednak skomplikowane, wystarczy zadbać o to aby przestrzegać kilku fundamentalnych zasad związanych z zachowaniem czystości.
Przede wszystkim należy zadbać o to aby powierzchnia koła pasowego była czysta. Zdarza się dość często, że powierzchnia koła pasowego pokryta jest różnego rodzaju środkami chemicznymi, które przyczyniają się do zwiększenia poślizgu. Należy zadbać o to aby wszelkie wykryte zanieczyszczenie natychmiast usuwać, najlepiej stosują mieszankę gliceryny i spirytusu. Kategorycznie odradzamy stosowania wszelkich środków, które mogą uszkodzić powierzchnię koła pasowego np.: użycia papieru ściernego lub szczotki stalowej.
Dbając o poprawną eksploatację, pasy klinowe nie powinny mieć kontaktu z brudem. O ile kurz i drobny pył nie wyrządzi szkód, o tyle większe cząstki mogą doprowadzić do uszkodzeń pasa a pośrednio także koła pasowego, finalnie kończąc się jego zerwaniem. Przykładem materiału, który może siać spore spustoszenie są cząstki gruzu, które, przez swoją strukturę, mogą działać jak papier ścierny.
Należy także unikać częstego kontaktu pasa z wodą i olejami. W przypadku częstej ekspozycji względem wody pas klinowy traci swoje właściwości rozciągania. Zaś w przypadku kontaktu z olejami czy też smarami może dochodzić do odkształcania i utraty elastyczności co również może doprowadzić do skutecznego skracania żywotności pasa.
Równie istotne z punktu widzenia eksploatacji jest wysokie stężenie ozonu. Okazuje się bowiem, że czynnik ten ma destrukcyjny wpływ na gumę, która stanowi istotny składnik pasów klinowych. Wysokie stężenie doprowadza to twardnięcia a w konsekwencji także i pękania pasów.
Warunki przechowywania pasów klinowych
Mając do czynienia z pasami klinowymi, należy pamiętać, że są one bardzo podatne na oddziaływanie chemiczne. Zbyt wysoka lub za niska temperatura, smary, zanieczyszczenia, a nawet wilgoć negatywnie wpływają na pasy klinowe i ogólnie całą maszynę. Przykładowo, oleje i smary mogą prowadzić do zmniejszenia sprzężenia pasa z kołem i w konsekwencji do szybkiego zużycia. Warto również wiedzieć, że pasy klinowe mogą nie tracić właściwości nawet przez wiele lat. Należy przy tym spełnić kilka warunków odnośnie ich magazynowania. Pasy klinowe zmieniają bowiem swoje właściwości fizyczne pod wpływem oddziaływania rozpuszczalników, wilgoci ta także wspomnianego już ozonu. Przez wzgląd na wymienione czynniki należy zadbać o to aby magazyn, w którym przechowywane są pasy klinowe był wolny od kurzu i suchy. Niska temperatura może dla przykładu doprowadzić do sztywnienia pasów, które po użyciu znacznie szybciej utracą swoje właściwości a ich eksploatacja będzie znacząco przyspieszona. . Jeśli w miejscu składowania pasów jest zimno, ulegają one zesztywnieniu.