Przenośniki można dzielić na wiele sposobów. Jednym z nich jest dostosowanie pod względem zastosowania różnego kształtu i konsystencji transportowanych materiałów.
Wyróżnia się trzy podstawowe grupy przenośników:
1. Materiały sypkie np.: piasek, żwir, kukurydza, cukier itd.,
2. Materiały kawałkowe tj. cegła, kamień, węgiel, gruz, bardzo małe opakowania itd.,
3. Drobnica, czyli jednakowe niewielkie opakowania jak worki, skrzynie, kartony, beczki itp..
Natomiast z uwagi na cechy konstrukcyjne przenośniki dzieli się na następujące grupy:
1. Cięgnowe (taśmowe, członowe, kubełkowe, zabierakowe),
2. Bezcięgnowe (grawitacyjne, impulsowe, wałkowe, śrubowe, wstrząsowe, miotające),
3. Przenośniki z ośrodkiem pośredniczącym (pneumatyczne i hydrauliczne).
Taśmociąg można również sklasyfikować pod względem warunków w jakich będzie pracował oraz w zależności od parametrów jakimi musi się odznaczać w danym zakładzie. Na dobór przenośnika ma wpływ wiele czynników. Między innymi obciążenie jakie wystąpi w przenośniku. Innym znaczącym parametrem jest sposób działania urządzenia, czyli z jaką prędkością ma się odbywać praca. Na samą prędkość działania taśmociągu przełożenie ma jego usytuowanie, konstrukcja oraz wyposażenie. Także rodzaje przenośników można dzielić i pod tym kątem.
Aby dobrać odpowiedni przenośnik dostosowany do potrzeb klienta należy każdy przypadek przeanalizować indywidualnie, uwzględniając wszelkie czynniki wynikające z jego przeznaczenia oraz mające wpływ na jego działanie czy ciągłość pracy. Z pewnością nie można zastosować jednego podziału nawet dla jednego przypadku.
Czytaj także: Pasy przemysłowe – ogólne informacje